هالیوود؛ چوب مقدس؟؟!!

هالیوود؛ چوب مقدس!! به نظر شما ربطی به هم دارند؟ بعید می دونم، شاید هم در تاریخچه این نام، ربطی پیدا شد…

«هالیوود» کجاست؟
«هالیوود» ناحیه ای در «لوس آنجلس»، از کالیفرنیای آمریکاست که در شمال غربی مرکز شهر واقع شده است. به خاطر شهرت و هویت فرهنگی اش به عنوان مرکز تاریخی استودیوهای فیلمسازی و ستارگان، واژه «هالیوود» اغلب به عنوان کنایه ای برای  صنعت سینما و تلویزیون آمریکایی  به کار برده می شود. امروزه بسیاری از صنعت های فیلمسازی در مناطقی همانند «بربانک» (Burbank) و «وست ساید» Westside)) پراکنده شده است. ولی صنایع فرعی مهم (همانند تدوین، جلوه ها، وسایل فیلم، پیش تولید، و کمپانی های نور) در «هالیوود» باقی مانده است.
بسیاری از سالن های تئاتر تاریخی «هالیوود» برای صحنه های کنسرت ها و تئاترهای مهم و میزبانی مراسم آکادمی «اسکار» به کار می روند. «هالیوود» مقصد مشهوری برای زندگی های شبانه و توریست ها و خانه ای برای کسانی که قدم بر شهرت می گذارند، است.
مرزی را که دولت در اوت ۲۰۰۶ برای «هالیوود»  در نظر گرفت از شرق تا ناحیه «بورلی هیلز» و «هالیوود غربی»، از جنوب جاده «مالهالند»، دره «لورل» و بلوار «بارهام» و شهرهای «بربانک» و «گلندل»، از شمال به خیابان «مل رز» منتهی می شود.
به عنوان بخشی از شهر «لوس آنجلس»، «هالیوود» شهرداری و فرمانداری ندارد، ولی مامور رسمی ای دارد که بعنوان شهردار افتخاری برای مقاصد تشریفاتی خدمت می کند.
تاریخچه
در سال ۱۸۵۳، یک کلبه خشتی بر جایی قرار گرفت که بعدها «هالیوود» شد. با شروع سال ۱۸۷۰، یک انجمن زراعتی با محصولات غنی ای شکل گرفت.
«هالیوود» در سال ۱۸۸۵یک ریشه شناسی مشهور محلی این است که نام «هالیوود» به دنبال جایگاهی فراخ از «تویون» (Toyon) یا درخت راج «کالیفرنیا» می آید، که با خوشه های قرمز روشن که در زمستان ها می ریزد، تمام منطقه تپه را می پوشاند. نام «هالیوود» توسط «ه. ج. وایلی» H. J. Whitley)) که پدر «هالیوود»، است انتخاب شد. او و همسرش «جیجی» ((Gigi نام را در خلال ماه عسلشان مطرح کردند.
با شروع قرن بیستم، «هالیوود» متشکل از، انجمنی به نام «کاهونگا» Cahuenga)) به علاوه یک اداره پست، یک روزنامه، یک هتل، و دو سوپرمارکت بازرگ همراه جمعیتی حدود ۵۰۰ نفر بود. در سال ۱۹۰۳ فروش مشروبات الکلی در هالیوود ممنوع بود و تنها داروخانه ها اجازه فروش داشتند. همچنین عبور دادن گله ها در خیابان ها ممنوع شد.
هالیوود و صنعت سینما
آغاز سال ۱۹۱۰، «دی. گریفیث»، کارگردان همراه گروهی از بازیگرانش از جمله، «بلانش سوییت» (Blanche Sweet)، «لیلیان گیش»، (Lillian Gish)، «مری پیکفورد» (Mary Pickford)، «لایونل بریمور» (Lionel Barrymore)، و دیگران توسط کمپانی «بیوگراف» به ساحل غربی فرستاده شد. آنها در جایی خالی نزدیک خیابان «جورجیا» در مرکز شهر «لوس آنجلس» شروع به فیلمسازی کردند و کمپانی تصمیم گرفت محدوده های جدیدی را بیابد و به سمت شمال، دهکده ای در نزدیکی «هالیوود» رفت که در آنجا گروه فیلمسازی کمپانی را دوستانه پذیرفتند. سپس «گریفیث» اولین فیلمی را که در «هالیوود» ساخته شد فیلمبرداری کرد : «در کالیفرنیای قدیمی» (In Old California). ملودرامی درباره زندگی بخش اشغال شده «کالیفرنیا» توسط مکزیکی های لاتین در قرن نوزدهم. کمپانی ماهها آنجا اقامت کرد و پیش از بازگشت به نیویورک چندین فیلم ساخت. بعد از شنیدن درباره این مکان شگفت انگیز، در سال ۱۹۱۳ فیلمسازان بسیاری برای فیلم ساختن به غرب رفتند. اولین فیلم برجسته ساخته شده در «هالیوود» در سال ۱۹۱۴ با کارگردانی «سسیل دمیل» Cecil B. DeMille)) به نام «مرد زن نما» (The Squaw Man) بود. تمام فیلم هایی که بین سال های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۳ در «هالیوود» ساخته شده بودند سوژه های کوتاه بودند. با این فیلم، صنعت فیلمسازی «هالیوود» متولد شد. در خلال جنگ جهانی اول «هالیوود» تبدیل به پایتخت سینمایی جهان شد. قدیمی ترین کمپانی فیلمسازی «هالیوود» که هنوز هم در آمریکا فعالیت دارد توسط «ویلیام هورسلی» (William Horsley) بنا شد که نامش «آزمایشگاه فیلم هالیوود» (Hollywood Film Laboratory) بود و امروزه به «آزمایشگاه دیجیتال هالیوود» Hollywood Digital Laboratory)) تغییر نام داده است.
هالیوود مدرن
در ۲۲ ژانویه ۱۹۴۷، اولین ایستگاه تلویزیونی تبلیغاتی غرب رودخانه «می سی سی پی» در «هالیوود» شروع به کار کرد. در دسامبر همان سال، اولین فیلم تولید شده «هالیوود» برای تلویزیون ساخته شد؛ «مدعی العموم» (The Public Prosecutor). در دهه ۵۰، استودیوهای ضبط موسیقی به «هالیوود» نقل مکان کردند. حرفه های دیگر، هم به جاهای متفاوتی در «لوس آنجلس»، به خصوص «بربانک» نقل مکان کردند. بسیاری از صنایع فیلمسازی در «هالیوود» باقی ماندند و ظاهر خارجی منطقه تغییر کرد.
استودیوهای فیلمسازی «هالیوود» در سال ۱۹۲۲در سال ۱۹۵۲، «CBS»، «شهر تلویزیونی CBS» را درتقاطع بلوار «فیرفاکس» Fairfax)) و بلوار «بورلی» ساخت. توسعه «CBS» در ناحیه «فیرفاکس» مرزبندی غیر رسمی «هالیوود» به سمت جنوب تغییر داد شعار «CBS» برای نمایش ها ضبط شد، «از شهر تلویزیونی در هالیوود». در خلال اوایل دهه ۵۰، بزرگراه مشهور «هالیوود» از «لوس آنجلس» بنا شد «گام شهرت هالیوود» (Hollywood Walk of Fame) در سال ۱۹۵۸ ساخته شد و اولین ستاره برای ستایش هنرمندانی که در صنعت سرگرمی کار می کنند، در سال ۱۹۶۰ در آن نصب شد. این افتخار بعدها به ستارگانی می رسید که یک عمر فعالیت های سینمایی، اجرای تئاتر، رادیو، تلویزیون، و موسیقی در کنار همکاری های خیریه و مدنی، داشتند.
در سال ۱۹۸۵، ناحیه تجاری و تفریحی بلوار «هالیوود» برای محافظت از ساختمان هایش و حصول اطمینان از اینکه گذشته «هالیوود» به عنوان بخشی از آینده آن حفظ شود، در لیست رسمی آثار تاریخی ملی قرار گرفت.


در ژوئن ۱۹۹۹، ساخت متروی زیرزمینی «هالیوود» به اتمام رسید که از مرکز شهر به سمت «ولی» Valley)) می رفت. «کداک تیاتر» که در سال ۲۰۰۱ در بلوار «هالیوود» در خیابان «هایلند» افتتاح شد، خانه جدید مراسم «اسکار» شد.
فراری ها
یکی از مشخصه های هالیوود از دهه ۶۰ جذابیت هایش برای فراریان ناامید بوده است. هر ساله، صدها تن از نوجوانان و جوانان فراری خانه هایشان را از شمال آمریکا ترک می کنند و با آرزوی ستاره شدن به هالیوود می آیند. طی تحقیقات بسیاری از آنها هیچ شانسی برای ورود به این حرفه ندارند.
برخی به خانه باز می گردند، در حالیکه بسیاری با همین امید آنجا می مانند؛ تکلیف آنها که می مانند نیز که معلوم است…..
تجدید حیات
بعد از سالها نقصان و تنزل جدی، «هالیوود» امروز دستخوش تغییرات و تجدید حیات سریعی با هدف تراکم مدنی در ذهن شده است. توسعه بسیاری از طرح ها کامل شده است، و بسیاری هم طرح ریزی شده اند. «هالیوود» و مجموعه «هایلند»، که محل استقرار «کداک تیاتر» هم هست، تشکیلات اصلی برای توسعه منطقه بوده است. به علاوه، بارهای بیشمار، کلاب ها و مشاغل خرده فروشی باز شده اند یا در اطراف بلوار «هالیوود» قرار دارند، و به آن اجازه می دهند که یکی از نقاط مهم شبانه تمام لوس آنجلس بشود.
آمار نفوس
بر اساس آمارگیری سال ۲۰۰۰، در منطقه هالیوود ۱۶۷۶۶۴ نفر زندگی می کنند. نسبت نژادی مردم شامل ۸۲/۴۲% سفیدپوست (غیر هیسپانیک)، ۴۸/۴% آمریکایی آفریقایی، ۶۸/۰% آمریکایی بومی، ۹۸/۸% آسیایی، ۱۲/۰% جزیره نشینان اقیانوس آرام، ۲۳/۲۲% از نژادهای دیگر و ۷۶/۶% از دو نژاد یا بیشتر از دو نژادند. ۴۳/۳۹% جمعیت لاتین یا هیسپانیک از هر نژادی هستند. درآمد سرانه ۲۶۱۱۹دلار تخمین زده شده بود.
وقایع ویژه
جشن سالیانه کریسمس هالیوود : جشن ۲۶ نوامبر ۲۰۰۶، هفتاد و پنجمین سال این جشن بود.
جشنواره و نمایشگاه فیلم کلاسیک «سینه کن» Cinecon)): خاطرات فیلم های کلاسیک، نمایشگاههای تخصصی، اشارات و نمایش های مولفان، و نمایش فیلم همراه با مهمانان مشهور و البته مراسم «اسکار».

* جهت تنویر افکار عمومی، به خدمت همه خوانندگان عزیز لوتوس، عرض می کنم که این متن از دانشنامه آزاد فارسی (ویکیپدیای فارسی) اخذ شده و کمکی ویرایش شده است!

4 Replies to “هالیوود؛ چوب مقدس؟؟!!”

  1. چوب چیه؟جنگل(درختزار)

  2. اگر جنگل بود، woodS بود خانوم جون!

  3. هر دوش به کار می‌ره. در هر صورت مقاله جالبی بود.

  4. باسلام
    منظور از چوب مقدس همان عصای ساحران است که با آن مردم را سحر میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.