فهرست بستن

نقشه تهران

نقشه تهران map.tehran.ir
راستش یادم نیست که کی و کجا به صفحه ی نقشه ی تهران (map.tehran.ir) رسیدم اما از آن روز به بعد پایه ی ثابت تهران گردی هایم بوده است. شاید بهتر بود که زودتر چند خطی درباره اش می نوشتم، اما هنوز هم دیر نشده خصوصا اینکه به تازگی لباس نو پوشیده و ابزارهای جدیدی هم به آن اضافه شده است.

 

شماره ۱: نقشه
با کلیک این دکمه، نمای نقشه را نمایش می دهد. البته یک زیر منو هم دارد که با انتخاب هر یک از Option های آن، لایه های طرح ترافیک، طرح زوج و فرد، مناطق تهران، محلات تهران، مناطق پستی تهران، خطوط مترو و خطوط BRT روی نقشه به اضافه می شوند.
نقشه تهران map.tehran.ir

شماره ۲: ماهواره
با استفاده از این دکمه، تصاویر ماهواره ای تهران را می بینید. Option برچسب را از زیر منوی آن کلیک کنید تا معابر و نام آنها را نیز روی تصویر ببینید.
نقشه تهران map.tehran.ir

شماره ۳: ترافیک
در این قسمت برنامه نویسان مشغول کارند و نمی دانم که چیست! کمی صبر کنید!!
شماره ۴: ثبت نام/ورود
برای دسترسی به برخی امکانات نقشه از جمله ثبت مکان جدید لازم است.
شماره ۵: راهنما:
در این قسمت راهنمای جالبی برای معرفی امکانات نقشه قرار داده شده است. اما گفته باشم کودک فهیم کسانی را که به جای خواندن دستنوشته ی او به این قسمت مراجعه کنند را تا ابدالدهر نخواهد بخشید!

نقشه تهران map.tehran.ir
شماره ۶: نقشه ی موبایل
نقشه را از اینجا می توانید برای استفاده روی گوشی همراهتان، دانلود کنید. هم نسخه ی فارسی موجود است و هم انگلیسی. البته خبر خوب اینکه اپلیکیشن های جدید تری مطابق با تکنولوژی روز، در راه است.
شماره ۷: محاسبه فاصله
با کلیک این آپشن و نقاط مورد نظر و دابل کلیک در انتها فاصله ی بین نقاط ابتدایی و انتهایی و همچنین فاصله ی نقطه ی انتهایی تا نقطه ی قبلش محاسبه می شود.

نقشه تهران map.tehran.ir

شماره ۸: بیشتر
ارتباط با تیم نقشه و ارسال فیدبک از این بخش امکان پذیر است.

نقشه تهران map.tehran.ir
شماره ۹: لینک
با استفاده از این Option به لینک مستقیم نمای جاری دسترسی پیدا می کنید. این لینک را می توانید در مطالبتان جایی که می خواهید آدرس را مشخص کنید، قرار دهید یا به وسیله ی آن آدرس دقیق جایی را برای کسی بفرستید.

نقشه تهران map.tehran.ir
شماره ۱۰: چاپ
چاپ نمای جاری نقشه

print
شماره ۱۱: جستجو
در این قسمت می توانید نام مکان یا معبر مورد نظرتان را بجویید. دو Option پیش روی شماست؛ نمای جاری یا تمام نقشه. فهرستی از مکان های یافت شده که با کلید واژه ی شما مطابقت دارد، به نمایش در می آید که کلیک وی هر کدام، شما را به آن مکان روی نقشه می رساند. عبور موس از روی لیست هم محل آن را در نمای سمت راست به شما نشان می دهد که راهنمای شما باشد در یافتن محل مورد نظر از لیست یافت شده.
تا اینجا که مثل همه ی جستجوهاست اما!
اما می توانید در کادر جستجو از عبارت های حوالی و تقاطع و .. هم استفاده کنید. مثلا رستوران حوالی میدان پونک یا تقاطع خیابان X و Y! اگر ترکیبی مشابه را جستجو کردید و می دانید که وجود دارد ولی نتیجه ای نیافتید، حتما تیم نقشه را در جریان بگذارید.

نقشه تهران map.tehran.ir

شماره ۱۲: اماکن تهران
در این بخش، اماکن مهم تهران در دسته بندی دقیق، مرتب شده است. دسته بندی ها دو لایه است و پس از انتخاب لایه دوم، به کادر جستجو می رسید.

نقشه تهران map.tehran.ir

نقشه تهران map.tehran.ir

 

شماره ۱۳: مسیریابی
می رسیم به منحصر به فرد ترین امکان نقشه. روی یک نقطه راست کلیک کرده و آن را عنوان مبدا انتخاب کنید. به همین روش، مقصدتان را هم انتخاب کنید. و سپس مسیر یابی را کلیک کنید. قدم به قدم راهنمایی می شوید به شکلی که صمیمی ترین دوستتان هم انقدر با حوصله به شما آدرس نمی دهد.

نقشه تهران map.tehran.ir
تازه Option های مختلفی هم دارید؛ پیاده هستید یا با ماشین، از بزرگراه برود یا نه، وارد طرح زوج و فرد یا طرح اصلی می شوید یا نه و اینکه کمترین مسافت مد نظرتان است یا بیشترین سرعت. عجالتا سوار مترو نشوید! وقتی اولین بار است جایی می روید مخصوصا اگر منطقه ایست که چندان با آن آشنایی ندارید، این ابزار یک موهبت الهی است!

نقشه تهران map.tehran.ir
شماره ۱۴: تهرانگردی
راستش این بخش به اندازه ی اسمش نیست. از آن می گذریم.
شماره ۱۵: محله ی من
ابتدا محله ی خود را انتخاب کنید

نقشه تهران map.tehran.ir

حالا تصمیم بگیرید که از جان محله تان چه می خواهید

نقشه تهران map.tehran.ir
در بخش معرفی محله، سرای محله را در نقشه می بینید. به لینک محله تان در سایت شهرداری دسترسی پیدا می کنید. نام مسوول محله را می بینید. اطلاعات خانه های مختلف مثلا خانه ی اسباب بازی، کتاب و غیره را می یابید. دیدید چندان هم محله تان را نمی شناسید!

نقشه تهران map.tehran.ir

اماکن محله هم اطلاعات مفیدی در مورد کسب و کارهای مختلف به شما می دهد. اگر می بینید که مراکزی می شناسید را در این بخش نمی بینید، می توانید آنها را در قسمت، «ثبت مکان جدید» به نقشه اضافه کنید.

نقشه تهران map.tehran.ir
خوب، بخش بعدی، مورد علاقه ی دسته ای از شهروندان است. مشکلات محله تان را با استفاده از این فرم می توانید به شهرداری گزارش کنید. والا آقا دروغ چرا ما تا حالا از این قسمت استفاده ای نکردیم که ببینیم به کجا گزارش می شود و چه کسی رسیدگی می کند!

نقشه تهران map.tehran.ir
شماره ۱۶: اخبار مکانی
نوع خبر و منطقه ی خبرساز را انتخاب کنید

نقشه تهران map.tehran.ir
نتیجه ای مشابه زیر می بینید. دقت کنید که محل انفاق خبرها در سمت راست روی نقشه نمایش داده می شود. در ضمن به تاریخ خبرها هم اگر دقت کنید، می بینید که نسبتا تازه هستند.

نقشه تهران map.tehran.ir

نقشه تهران map.tehran.ir

شماره ۱۷: ثبت مکان جدید
می رسیم به بخش محبوب و مورد علاقه ی کودک فهیم که Saved the best for the last!
در این قسمت می توانید مکان هایی که می شناسید و در نقشه نمی یابید را به تیم نقشه پیشنهاد دهید. آنها بررسی می کنند و پس از تایید صحت اطلاعات، به نقشه اضافه می کنند.
برای ثبت مکان، آن را روی نقشه پیدا کرده و با راست کلیک روی آن، دستور «ثبت مکان تجاری» را انتخاب کنید.

نقشه تهران map.tehran.ir
فرمی برای ثبت اطلاعات مکان مورد نظر در اختیار شما قرار می گیرد. وارد کردن نام و نوع کسب و کار، برای ثبت آن کافیست اما اگر اطلاعات بیشتری از جمله شماره تلفن، وب سایت و .. هم دارید که فبها! فقط قبل از ثبت، مکان مورد نظر را جستجو کنید و از اینکه در روی نقشه وجود ندارد مطمئن شوید.

نقشه تهران map.tehran.ir

در این قسمت لازم نیست تا حتما یک مکان معروف و پر رفت و آمد را اضافه کنید. وارد کرد اطلاعات نانوایی و سوپر مارکت سرِ کوچه هم می تواند برای هم محله ای های شما مفید باشد. هر شکلی از اطلاعات مکانی در جای خود، با ارزش است.

گزارش خطا
راستی اگر خطایی در سیستم به نظرتان آمد، حتما آۀن را به تیم تهیه نقشه، گزارش کنید.

نقشه تهران map.tehran.ir

نقشه تهران map.tehran.ir

 

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.