سعید شنبه زاده

سعید شنبه زاده Saeid-Shanbezadeh

سعید شنبه‌زاده، آهنگساز و نوازنده نی انبان، نی جفتی و دمام ایرانی و رهبر گروه شنبه‌زاده‌است که در زمینه موسیقی فولکولور جنوب ایران فعالیت می‌کند.

سعید شنبه زاده در سال ۲۴ آذر سال ۱۳۴۷ در خانواده‌ای اهل هنر در بوشهر به دنیا آمد.

فعالیت حرفه‌ای

کار حرفه‌ای اجرای موسیقی را در سال ۱۹۹۰ با اجرایی پر جشنواره فجر آغاز کرد. این اجرا توانست در همان سال جایزه اول جشنواره را از آن خود کند. یک سال بعد و در سال ۱۹۹۱ اجرای موسیقی با ارکستر سمفونی تهران را شروع کرد و پس از آن نیز اجراهای متعددی در مناطق مختلف ایران داشت که با استقبال بینندگان روبرو شد. گروه شنبه زاده اولین کنسرت خارج از کشور خود را در ایتالیا در سال ۱۹۹۹ اجرا کرد. از آن پس این گروه به سرپرستی سعید شنبه زاده در برنامه‌های متعددی در خارج از ایران شرکت نموده است که از آن جمله می‌توان به جشنواره موسیقی Womex اسپانیا در سال ۲۰۰۷، جشنواره تیرگان در تورنتو کانادا در سال ۲۰۰۸ و جشنواره Globalfest در سال ۲۰۰۹ در نیویورک آمریکا اشاره کرد.
جایگاه رقص در اجرای شنبه‌زاده
شنبه‌زاده در کارهای خود از رقص محلی بوشهر و جنوب ایران و حرکاتی موزونی که به طور سنتی با موسیقی این منطقه همراه است بهره می‌گیرد. او عقیده دارد که موسیقی و رقص جنوب از هم قابل تفکیک نیستند. در زمینه رقص سعید آموزش خود را از خواهر خود، شهلا شنبه‌زاده، دریافت کرد. شهلا خود آموزش علمی رقصهای محلی و کلاسیک را دنبال کرده بود و به عنوان رقصنده حرفه‌ای در رادیو تلویزیون ملی ایران فعال بود.
تلفیق سبک‌های موسیقی
یکی از نوآوری‌های شنبه‌زاده در زمینه اجرای موسیقی جنوب ایران تلفیق موفق این سبک موسیقی با سبک موسیقی جاز جنوب فرانسه است. از دیگر تجربه‌های او تلاش برای تلفیق موسیقی و رقص جنوب با رقص معاصر و رقص فرامدرن است. از تجربه‌های موفق در این زمینه کارهای متنوعی است که با رقص پردازان برجسته‌ای مثل دومینیک ارویه و خوزه مونتالوو ایجاد کرده است. یکی از این کارها در جشنواره رقص اروپا در خانه رقص لیون به سال ۲۰۰۲ به عنوان یکی از ده رقص برتر انتخاب شد.

فعالیت‌های دیگر
علاوه بر نوازندگی شنبه‌زاده در زمینه ساخت موسیقی به خصوص موسیقی فیلم نیز فعالیت زیادی داشته است. موسیقی فیلم‌هایی مثل «گفتگو با باد» (بهرام بیضایی) که نقش اول مرد این فیلم را نیز سعید به عهده داشته، «در» (محسن مخملباف) و همچنین «باران بومی» (رخشان بنی‌اعتماد) از ساخته‌های شنبه‌زاده هستند.

 

منبع متن: ویکیپدیای فارسی

منبع تصویر: تصویریاب گوگل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *