فیس بوک بازی!

در ابندا که وارد یک شبکه اجتماعی مجازی می شوید، حتما روزی چند بار سر می زنید، آخر یادتان رفته که پر.فایل خانم/آقای فلانی، لیست دوستانش، عکس ها و بقیه مخلفات رو چک کنید. اما چند روزی که بگذرد و همه ی آشنا ها را که چک کردید، دیگر تکراری و خسته کننده می شود، خصوصا که از در نمی شود وارد شد و بایستی به کمک انواع روش های ژانگولر از دیوار بلندِ ف ی ل ت ر، عبور کنید…
یکی از ترفندهایی که این سایت ها را برای مراجعه مجدد شما طراحی می کنند، انواع بازی هاست. آن هم بازی های دنباله دار مثلا نگهداری از یک حیوان بامزه و تو دل برو که نیاز به توجه و مراقبت شما دارد یا مزرعه ای که اگر به آن نرسید، متروکه می شود. اگر حیوان مذکور در دل شما لانه کند یا به مزرعه داری علاقه مند شوید، دیگر تمام است، شما مشتری دایم سایت می شودید!

یکی از سایت هایی که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است، دوست آشنایمان، فیس بوک است. در ادامه به معرفی مختصر این بازی ها می پردازم و می دانم که با معتاد شدن خیلی ها به این بازی ها، نفرین ابدی خیلی های دیگر را به جان خواهم خرید!


مافیا (Mafia Wars)
یکی از محبوب ترین بازی های فیس بوک؛ در این بازی شما اسما و نه رسما یک جنایتکار حرفه ای می شوید. در ابتدای بازی به عنوان یک تازه کار، خلاف هایتان سبک تر است، کم کم به قاچاق انسان و اسلحه می رسید و خیلی هم که پیشرفت کتید، سر از کوبا در می آورید البته برای پرورش تنباکو، قهوه و نیشکر!
تازه کار که هستید باید سخت کار کنید تا بتوانید ابزار بخرید، پولدارتر که شدید، مِلک می خرید. ملک ها درآمد زا هستند اما هزینه ی نگهداری هم دارند، تازه ممکن است غارت هم شوند و مجبور باشید مبلغی را نیز صرف بازسازی و تامین امنیتشان کنید؛ خلاصه هرکه بامش بیش، برفش بیشتر…
مدتی سرگرم مافیا می شوید اما کم کم جذابیتش را از دست می دهد و تکراری می شود. اگر ذاتا انسانِ انسان دوستی و صلح طلبی هم باشید از عنوان فعالیت هایی که انجام می دهید، عذاب وجدان می گیرید. درست است که مجازی است و موهومی و خیآلی هم اما باز هم دلنشین نیست!
مدرسه جادوگری (Magic School)
ساختارش درست مشابه مافیاست، تنها اصطلاحاتش متناسب با جادوگریست. در این مدرسه نه پرواز با چوب یاد میگیرید نه جن گیری، نه تبدیل دشمنان به سوسک و نه تبدیل قورباغه به یک پرنس یا پرنسس زیبا، تنها تعداد زیادی کلیک می کنید، امان از مجازی که همان واقعی نیست….


خیابان گردی (Street Racing)
اتفاقا ساختار این یکی هم دقیقا مشابه دوتای قبلیست با اصطلاحات خاص ژانگولر در خیابان! ما که بلد نیستیم، دلمون خوشه به چند تا کلیک، باز خوبه مجازیش هست!


رقابت در دنیای مد (Fashion Wars)
باور کنید ساختار جنگ مانکن ها هم هیچ تفاوتی با جنگ مافیا یا ژانگولر در خیابان ندارد. باور نمی کنید، امتحان کنید. حوصله ی من یکی را که خیلی زود سر برد!


حنا دختری در مزرعه (FarmVille)
نه خیرا، این یکی اصلا شبیه قبلی ها نیست. خیلی هم جذاب تره. یک بازی ملایم و دوست داشتنی و کاملا منطبق بر اصول بشر دوستانه و صلح طلبانه.
شما بذر می کارید؛ محصول درو می کنید،
درخت می کارید؛ میوه می چینید،
حیوان نگه می دارید؛ شیر می دوشید و پشم می چینید و تخم مرغ جمع می کنید
به همسایه هاتان سری می زنید؛ کلاغ های مزاحم مزرعه شان را کیش می کنید، علف های هرزی که در مزرعه شان روییده را وجین می کنید و خلاصه خوشا به حالت ای روستایی…


رامکال فیس بوکی (Super Poke Pets)
بد نیست یک حیوان مجازی هم داشته باشید؛ به حمامش ببرید، برایش اساب بازی بخرید، ببریدش پارک و…
خیلی بامزه بازی می کنند این حیوانات مجازی با هم. حواستان باشد اگر مسوولیت نگهداری یکیشون رو قبول کردید، تنهاش نگذاری چون پشه ها و مگس ها ناجوانمردانه بهش حمله می کنن!

خوب، دوستان عزیز!
همه ی این توضیحات در حد غوره ای بود که چشمانتان فشردم! فیس بوک عزیز ما و باالطبع همه ی بازی هایش ف ی ل ت ر شده بدجور! ف ی ل ت ر – ش ک ن ها هم پروسه فیس بوک را انقدر کند می کند که مجالی برای فیس بوک بازی نمی ماند!

2 thoughts on “فیس بوک بازی!

  1. موافقم
    اما صد در صد اینجوری که شما میگین نیست
    یعنی بستگی داره که چقدر وابسته باشین به این بازیا و …
    من حوصلم سر رفته بود ! خودم رفتم برنامه نویسی کردم توش !
    اصلا هم آسون نبود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *