تو کز محنت دیگران بی غمی

فعالیت های خیرخواهانه و بشر دوستانه، عمری به قدمت تاریخ دارد، با پیشرفت جوامع بشری و شکل گیری سازمان های مختلف، فعالیت های خیرخواهانه نیز از حالت سنتی، شکل های مدرن تری به خود گرفتند هرچند به نظر من هنوز هم همان شکل سنتی و کمک پنهانی به خانواده هایی که می شناسیم را ترجیح می دهم اما سازمانی هایی نیز هستند که به حق، فعالیت های موثری در این راستا انجام داده اند. این سازمان ها عمدتا خصوصی و غیر انتفاعی هستند و با کمک مالی اعضا و افراد خیر اداره می شوند. با ظهور اینترنت، روش های خیریه الکترونیک نیز به همراهی این سازمان ها آمده اند. البته از آنجا که کلاهبرداری الکترونیک بسیار شایع تر از خیریه الکترونیک است، اطمینان از اعتبار روش های الکترونیک بسیار ضروری است بیایید با هم نگاهی به چند سازمان خیریه ایرانی و بین المللی و چند سایت معتبر داشته باشیم.

بنیاد خیریه فیروزنیا


بنیاد خیریه فیروزنیا یک سازمان غیر انتفاعی و خصوصی است که توسط سرکار خانم شفیقه فیروزنیا و جمعی از بانوان نیکوکار ، با هدف کمک به بانوان نیازمندی که سرپرست خانواده هستند ، در تاریخ ۲۳/۵/۱۳۷۹ به شماره ۱۲۱۶۱ به ثبت رسیده و در صدد گسترش کمی و کیفی این تشکل است. یکی از حامی های این موسسه، بانو «سیمین غانم» است و کنسرت های زنامه اش در حمایت از فعالیت های این موسسه برگزار می شود.
آدرس: سهروردی شمالی، بالاتر از عباس آباد، کوچه شهید شهرتاش، پلاک ۸۰، طبقه۱
تلفن: ۸۸۷۶۴۸۳۲و ۸۸۵۲۰۵۵۹و ۸۸۵۲۰۵۵۴
موسسه خیریه حمایت از کودکان سرطانی (محک)


موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» به عنوان یک سازمان غیردولتی، غیرانتفاعی وغیرسیاسی در سال ۱۳۷۰ با شماره ۶۵۶۷ به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را جهت تسکین آلام کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنان آغاز نمود.
از همان ابتدای تاسیس، به پشتوانه موسسان، موسسه «محک» توانست ظرف کمتر از یک دهه با بهره گیری از اعتماد و حمایت های آحاد مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روشهای علمی و تخصصی در مراقبت های ویژه از بیماران و خانواده های آنان در کنار پیشرفتهای علم پزشکی آمار مرگ و میر را از ۷۵ درصد در دهه ۶۰، به ۲۵درصد در دهه۸۰ برساند. موضوع فعالیت مؤسسه محک ، انجام امور خیریه در زمینه های پزشکی، پژوهشی، پیشگیری، درمانی، خدماتی، بهداشتی، بیمارستانی، رفاهی و صرفا در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان است.
محک تبلوری از ایفای نقش مشارکت مردمی در جامعه است که در بخش اول اساسی ترین شعار محک یعنی «ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید» بر آن تصریح شده است. موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک» توانسته است در طول ۱۶ سال فعالیت خود بالغ بر ۱۱۰۰۰ کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت قرار داده وامکان ساخت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان «محک» را فراهم آورد.
دفتر مرکزی و بیمارستان
تهران، ابتدای بزرگراه ارتش، سه راه ازگل، بلوار اوشان، بلوارمحک، بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان «محک»
تلفن: ۲۲۴۵۱۴۱۴ (۹۸۲۱+) / ۷-۲۲۴۹۰۵۴۴ ( ۹۸۲۱+)
نمابر: ۲۲۴۴۵۴۵۴ (۹۸۲۱+)
دفتر چیذر
تهران ، میدان چیذر، میدان ندا، ساختمان ندا، شماره ۳۶
تلفن: ۲۲۲۱۳۹۴۶ (۹۸۲۱+)
تلفاکس: ۲۲۲۰۱۳۱۲ (۹۸۲۱+)
دفتر ستارخان
تهران ، خیابان ستارخان، سه راه تهران ویلا، خیابان چهارم ( شهید صفویان)، شماره ۷۹
تلفن : ۶۶۵۰۴۱۳۶ (۹۸۲۱+)
دفتر برج ملت
تهران، خیابان ولی عصر، روبروی پارک ملت، برج ملت، طبقه همکف، شماره ۳۶
تلفن:۴- ۲۲۰۳۷۴۷۳ ( ۹۸۲۱+) /۲۲۰۲۵۵۱۸ (۹۸۲۱+)
دفتر گلستان
شهرک غرب، مرکز تجاری گلستان، هسته مرکز
تلفن گویا: ۲۲۲۱۳۸۸۸ (۹۸۲۱+) ( درساعات غیر اداری)
تارنما :www.mahak-charity.org
مؤسسه خیریه کمک به بیماران سرطانی «بهنام دهش پور»


مؤسسه خیریه کمک به بیماران سرطانی که با نام «بهنام دهش پور» معروف است، در حقیقت نام جوان هموطن قهرمانی را بر پیشانی دارد که در آغاز هفدهمین بهار زندگیش مبتلا به بیماری سرطان شده و سه سال پنجه در پنجه این بیماری افکند و متاسفانه علیرغم معالجات مختلف در داخل و خارج از کشور در ٢١ سالگی، زندگی کوتاهش به پایان رسید. زمانی که دوران درمان را در بیمارستان شهدای تجریش می گذراند، به شدت تحت تاثیر وضع ناگوار بیماران بخش ناتمام آنکولوژی ( سرطان شناسی ) قرار گرفت.
او با وجود بیماری سخت ، با روحیه و پشتکاری بی نظیر ، تکمیل کارهای نیمه تمام بخش را وجه همت خود قرار داده و اولین بازار خیریه را به همین منظور در سال ١٣٧۴ برگزار نمود و همچنین با جمع آوری کمکهای مردمی در قالب شرکت در فعالیت های خیرخواهانه و همایش های هنری و تقدیم آن به بیماران سرطانی بیمارستان شهدای تجریش در نهایت صداقت، حرکتی عظیم را بنیان نهاد.
آدرس:
تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهداء،‌ موسسه کمک به بیماران سرطانی بهنام دهش پور

تلفن:
٢٢٧١٨٠٨٣
دورنگار:
٢٢٧١٨٠٨٢
رایانامه: info in behnamcharity .org. ir
لطفا در آدرس بالا in را به @ تبدیل و فاصله های بعد از behnamcharity و قبل از ir را حذف کنید.
یونیسف در ایران


جمع عمومی سازمان ملل متحد، یونیسف را موظف نموده است تا به دفاع و حمایت از حقوق کودکان بپردازد، به تامین نیازهای اساسی آنان یاری نماید و با افزایش فرصتها، امکان شکوفایی کامل استعدادهایشان را فراهم سازد. راهنمای یونیسف «پیمان نامه حقوق کودک» است و یونیسف تلاش میکند تا حقوق کودکان را به عنوان اصول اخلاقی پایدار و معیارهای بین المللی رفتار با کودک برقرار سازد. یونیسف در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران دفاتری دارد که پیگیرِ اهداف این سازمان هستند.
آدرس:
ایران- تهران- خیابان شریعتی، خیابان قبا، خیابان نظامی، پلاک ۲۱۶
صندوق پستی:۱۱۷۶- ۱۹۳۹۵ تهران

ساعات کاری دفتر:
روزهای یکشنبه تا پنج شنبه هر هفته از ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ عصر
تلفن: ۴۹۹۴-۲۲۵۹ ۰۲۱
فکس: ۴۹۴۸-۲۲۵۹ ۰۲۱
پست الکترونیکی: Tehran@unicef.org
Free Rice


این سایت قسمتی از برنامه های غذای سازمان ملل برای مبارزه با گرسنگی است و به شکل بازی طراحی شده است. بازی که به اطلاعات عمومی و دایره لغات زبان انگلیسی شما می افزاید. سوالاتی از شما پرسیده می شود و به ازای هر پاسخ درست، شما ۱۰ دانه برنج هدیه کرده اید. هزینه برنج ها را اسپانسر های سایت می پردازند. قبل از بحران اقتصادی تعدا برنج ها ۲۰ دانه بود که بحران، آن را نصف کرده است. موضوعات سوالات شامل موارد زیر می شود:
– زبان انگلیسی (لغت و گرامر)
– جغرافیا (تشخیص کشورها بر روی نقشه، پایتخت کشورها)
– هنر (نام نقاشی های معروف)
– آموزش زبان (فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی)
– شیمی
– ریاضی(جدول ضرب و محاسبات ساده)
برای هریک از موضوعات، چندین level درنظر گرفته شده است.
The Hunger Site


مبارزه با گرسنگی جزئی از برنامه های یک سازمان یین المللی مستقل است که تمرکز بیشتر آن بر روی مبارزه با گرسنگی کودکان و بیسوادی دختران در سرتاسر دنیا است. دیگر زمینه های فعالیت این سازمان شامل مبارزه با سرطان سینه، سلامت کودکان، مبارزه با بیسوادی، نجات جنگل های حاره ای و حیات وحش می شود. این سایت با استفاده از تبلیغات کلیکی، امکان کمک مجانی و تنها با کلیک را فراهم می آورد. روش هایی که می توانید بدون پرداخت پول کمک کنید، عبارت است از:
– فرستادن کارت پستال برقی (e-card)
– عضویت در خبرنامه مبارزه با گرسنگی
– کلیک روزانه
– لینک به سایت

Good Tree


GoodTree در حقیقت یک شبکه اجتماعی است، چیزی شبیه Facebook. در این سایت عضو می شوید، فهرست دوستانتان را تکمیل می کنید، به گروه های مورد علاقه می پیوندید و.. تمام این فعالیت ها  با حمایت اسپانسرهای سایت به امور خیریه تعلق میگیرد. می توانید، زمینه ای را علاقه دارید، پولی که می سازید در آن راه مصرف شود را انتخاب کنید، این زمینه شامل مو.ارد زیر می شود که هریک دسته بندی های ریزتری نیز دارد که هر کدام به صورت مستقل، قابل انتخاب است.
– جوامع و فرهنگ
– تحقیقات درمانی
– محیط زیست و حیات وحش
– فرصت تحصیلی و شغلی
– فقر
یکی از این موارد را امتحان کنید، حس خوبی دارد.

6 thoughts on “تو کز محنت دیگران بی غمی

 1. سلام
  خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون
  کمک پنهانی و به شکل سنتی محدودیت های زیادی داره و مخصوصا توی اجتماعات سنتی تر همیشه ادمهایی هستن که این کارو انجام بدن. ولی اگر این کمک ها سازماندهی بشه فکر کنم خیلی اثرات بهتری در بلند مدت داشته باشه.
  فعالیت و یا نمایندگی یکی از این موسسات در یزد با توجه به پتانسیلی که داره میتونه طیف وسیعتری از مردم را پوشش بده .

 2. “محک” نزدیک خونم یه دکه داره که بارها از جلوش رد شدم، واسم فرقی با دکه بلیط اتوبوس نداشت.تبلیغ موسسه خیریه بهنام رو تو مترو دیده بودم و تفاوتی با تبلیغ ریش تراش نداشت و با “the hunger site” به خاطر لینکش تو یکی از صفحات وب سایت شرکت، آشنا بودم وتفاوتی با لینک سایت انجمن مهندسی پزشکی نداشت…
  هستند انسان هایی که پرچم پاسداشت “کرامت انسان” رو همیشه به احتزاز دارند.
  چشم ها را باید شست،جوردیگر باید دید…

 3. با سلام
  احتراما وب سایت موسسه خیریه شفاجویان کودکان مبتلا به سرطان (مشک) به آدرس:
  moshk-charity.org
  خدمتتان معرفی می گردد.این موسسه از سال ۱۳۷۹ تا کنون در زمینه یاری رسانی به این عزیزان فعالیت می نماید.اطلاعات جامع در وب سایت موجود می باشد. لذا مستدعیست در صورت تمایل نسبت به معرفی موسسه و ایجاد لینک اقدام فرمایید.
  در صورت ایجاد لینک لطف نموده به آدرس:
  ایمیل: shafajooyan_moshk@yahoo.com
  ویا
  وبلاگ :shafajooyan.blogfa.com
  اینجانب را مطلع فرمایید
  شماره تماس دفتر موسسه: ۳۷۴۳۳۴۵-۰۶۱۱
  با سپاس
  شمس
  مسوول روابط عمومی موسسه خیریه
  شفاجویان کودکان مبتلا به سرطان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *