دیفیبریلاتور(دستگاه الکتروشوک) چیست؟

مفاهیم پایه
وقتی قلب از حرکت بایستد یا ناهماهنگ عمل کند، دستگاهی به نام دیفیبریلاتور، قلب را مجدد به تپش درمی آورد. امروز به صورتی بسیار مختصر و خلاصه، گوشه چشمی به این سیستم نجاتبخش می اندازیم و تنها به بررسی یک فریم از آن بسنده می کنیم.
دفیبریلاتور یعنی چه؟
بی اثر کردن، خنثی کردن، در جهت معکوس= De=to undo, or reverse
غیرمتناسب، ناهماهنگ، نامتعادل بدون انقباضات قلبی= fibrillate (فیبریله شدن)
دفیبریلاتور= دستگاهی برای خنثی نمودن (بی اثر کردن) انقباضات ناهماهنگ قلبی

فیزیولوژی
سلولهای درون ماهیچه (عضلات) قلبی، جریان الکتریکی را برقرار می سازد. برخی از سلولها در قلب (سلولهای ضربانساز)، مرتباً توسط خودشان شارژ (باردار) شده و باعث باردار شدن (شارژ شدن) دیگر سلولها نیز می شوند. جریان الکتریکی در درون ماهیچه قلبی در مسیر ویژهای جاری میگردد. هر زمان که این اتفاق بیفتد (جریان برقرار گردد) انقباضات ماهیچه قلبی پمپ کردن خون را موجب میشود (ضربان قلب).
این الگوی الکتریکی هماهنگ قلب برای پر و خالی شدن با هر ضربان که موجب گردش خون در سرتاسر بدن میشود، ضروری است. وقتی که این الگوی الکتریکی به هم میخورد و ناهماهنگی ایجاد می شود (فیبریلاسیون)، انقباضهای ماهیچه قلبی نامتعادل شده و خون پمپ نمیشود.
این عمل موجب کاهش فشار خون، کمبود اکسیژن، آسیب ماهیچه قلبی و مرگ نابهنگام می شود. دستگاه دفیبریلاتور (الکتروشوک) جهت خنثی کردنعمل فیبریلاسیون و بازگرداندن انقباضات قلبی به حالت متعادل اولیه، مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین در مواقعی که قلب از کار بازمی ایستد، برای شروع مجدد ضربان قلبی از این دستگاه استفاده میشود. (به عنوان مثال بعد از یک شوک الکتریکی)
اساس کار
دفیبریلاتور از یک منبع تغذیه و یا یک باطری داخلی بزرگ برای شارژ نمودن یک خازن حجیم بین مقادیر ۵ تا ۴۰۰ ژول استفاده میکند. دو قطعه فلزی (پرلس) یا همان الکترودها به دفیبریلاتور متصل است و بر روی هر دو طرف سینه بیمار قرار میگیرد.
انرژی ذخیره شدن در درون خازن ازیک الکترود به الکترود دیگر از میان سینه بیمار (توسط سینه بیمار) آزاد یا دشارژ میگردد؛ که در نتیجه این شوک به قلب منتقل شده و ضربان ریتمیک (منظم) مجدداً به قلب بازمیگردد. دفیبریلاتورها همچنین یک مانیتور مربوط به ECG و ثبتکننده الکتروکاردیوگرام دارند که دایماً شکل موج ECG را نمایش میدهد و واحد اندازهگیری آن ژول است.
انواع دیفیبریلاتور
دیفیبریلاتورها در انواع کاشتنی، داخلی، خارجی، خودکار و نیمه خودکار ارایه می شود.
نگهداری سیستم
در زمانهایی که از دستگاه استفاده نمی شود، لازم است تا شارژ کامل در دمای اتاق که معمولاً بسته به نوع سیستم ۴ تا ۲۴ ساعت به طول می انجامد، در حال شارژ مداوم باشد.
بیشتر سازندگان توصیه میکنند که باتریها بعد از هر استفاده حتماً شارژ شود و هر دو سال یک بار، باتریها به صورت کلی تعویض شود.
ایرادهای معمول
شایعترین مشکل در استفاده از دیفیبریلاتورها، سوختگیهای پوستی در محل اتصال الکترود-پوست است که در صورت تکرار عمل دیفیبریلاسیون، عمیقتر نیز می شود. جهت جلوگیری ایجاد این ضایعه، لازم است که کاربران از تماس مستیم الکترودها با پوست، اجتناب کنند. ضمن اینکه توان منتقل شده به بیمار نیز بیشتر از حد لازم انتخاب شود.
نوع کاشتنی این وسایل، بسیار حساس است و در هنگام جراحی و پس از آن باید بسیار محتاط با آن برخورد کرد.
ملاحظات خرید
کار با این سیستمها معمولاً ساده است و نیاز به آموزش چندانی ندارد. معمولاً بهتر است سیستمهایی خریداری شود که نمایشگر ECG نیز داشته باشد. این امر به کاربر کمک فراوانی جهت تشخیص برگشت بیمار به وضعیت عادی می نماید.
استفاده از الکترودهای یک بار مصرف و باتریهای غیرقابل شارژ، معمولاً هزینه های زیادی به سیستم درمان تحمیل می کند.
در مورد انواع کاشتنی، دوره خدمات پس از فروش به علت حساس بودن سیستم بسیار مهم است.

0

One thought on “دیفیبریلاتور(دستگاه الکتروشوک) چیست؟

  1. مرسی خیلی جالب بود. این اولین مطلبی بود که  درباره یکی از دستگاه های مهندسی پزشکی خوندم و لذت بردم.امیدوارم شروعی باشه  برای  خوندن مقاله های بیشتر و پیشرفت توی رشته مهندسی پزشکی.کلا سایت جالبی داری  کودک فهیم عزیز. موفق باشی

    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *